این هفته خانمی به مطب  آمده و می‌گوید همسرش مدتی است دچار رفتارهای عجیبی شده و این موضوع او و خانواده‌اش را نگران كرده است. همسر این خانم در واقع مدتی است گوشه‌گیر شده و بیشتر دوست دارد در انزوا باشد. همچنین ادعا می‌كند صداهایی را می‌شنود كه دیگران متوجه آنها نمی‌شوند. همچنین از نیرویی صحبت می‌كند كه خداوند اخیرا به وی داده است و به كمك آن می‌تواند دنیا را عوض كند. بعضی اوقات هم ادعا می‌كند افرادی را می‌بیند كه دیگران از دیدن آنها عاجزند.

اگرچه این بیمار و حتی اطرافیانش در ابتدا با شوخی و خنده از كنار این موضوع می‌گذشتند، اما اخیرا وضعیت كمی پیچیده‌تر شده و بیمار حتی در محیط كار هم دچار این‌گونه تفكرات شده و در نتیجه در خطر اخراج شدن نیز قرار گرفته است.

پزشك از تشخیص بیماری سخن می‌گوید

به طور كلی توهمات اعم از دیداری یا شنیداری به این شكل كه شخص عنوان می‌كند صدایی را می‌شنود یا چیز‌هایی را می‌بیند كه دیگران از فهم آن عاجزند، از جمله مهم‌ترین نشانه‌های بیماری اسكیزوفرنی یا همان شیزوفرنی است كه بیشتر ما با نام آن آشنا هستیم، اما محدوده تشخیصی این بیماری آنقدر پیچیده و پر رمز و راز است كه تنها از عهده متخصصان روانپزشكی برمی‌آید. به هر حال چندین محور در تشخیص اسكیزوفرنی از اهمیت زیادی برخوردار است بدین شكل كه یك بیمار مبتلا باید چند ویژگی داشته باشد تا در زمره مشكوكین به اسكیزوفرنی قرار گیرد.

بروز هذیان‌ها در فرد بدین شكل كه فرد به باورهای غلط و عجیبی می‌رسد ازجمله این علایم است. به عنوان مثال او گمان می‌كند افرادی هستند كه قصد سوءقصد به جانش را دارند یا مدام تعقیبش می‌كنند تا به وی آسیبی برسانند.

بروز توهمات بیداری یا حتی شنیداری را هم می‌توان از جمله این علایم به حساب آورد. به این شكل كه فرد عنوان كند صداهایی را می‌شنود كه دیگران قادر به شنیدن آن نیستند و گمان كند كه این صداها از دنیایی ماوراءالطبیعه می‌آید.

همچنین بروز رفتارهای آشفته و اختلال عملكرد از جمله مهم‌ترین علایم بیماری به شمار می‌رود بدین شكل كه این‌گونه توهمات عملا عملكرد بیمار را مختل می‌كند و به عنوان مثال آن چنان این رفتارها به وی فشار می‌آورد كه كارش را از دست می‌دهد و قادر به ادامه كار نیست. البته این علایم باید حداقل 6 ماه فرد را آزار دهد و به نوعی تداوم داشته باشد، اما توجه داشته باشد كه معمولا در ماه‌های نخست، بیمار از بروز واضح این علایم اجتناب می‌كند در حالی كه بیماری در حال پیشرفت است و این خود نكته مهمی است كه می‌تواند برای خانواده بیمار پیامدهای سوئی را از نظر تشخیص و درمان داشته باشد چرا كه هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود، عملا درمان و كنترل آن راحت‌تر خواهد بود.

نكاتی كه خانواده‌ها نباید هرگز از یاد ببرند

ـ مصرف مواد روانگردان و نسل جدید موادمخدر اعم از شیشه و كراك از جمله مهم‌ترین علل بروز این‌گونه توهمات در این بیماری محسوب می‌شوند كه خانواده‌ها باید مراقب آن باشند. از این‌رو دیگر داستان با یك ترك اعتیاد از بین نمی‌رود، بلكه خانواده را درگیر بیماری حادی می‌كند كه درمانش به هر حال كار خیلی سخت‌تری از ترك ماده موردنظر خواهد بود.

ـ همراهی خانواده در سیر درمانی اسكیزوفرنی اهمیت زیادی دارد. هرگز سعی نكنید بدون توصیه‌های پزشك معالج اصراری بر توجیه بیمار و اثبات تفكرات غلط او داشته باشید. مهم‌ترین نكته حفظ آرامش منزل و روحیه دادن به بیمار است. ضمن آن كه صبر و همراهی خانواده طی مسیر طولانی درمان هرگز نباید از یاد برود.

ـ هم‌اكنون انجمن‌هایی درخصوص حمایت از این بیماران در سطح كشور وجود دارد كه توصیه می‌شود بیمار را با این انجمن‌ها آشنا كنید تا به این ترتیب بتواند باز هم به اجتماع بازگردد.

منبع: جام جم